• Wykaz lektur szkolnych 2018/2019

NOWA LISTA LEKTUR DLA KLAS 1, 2 I 3 (DLA KLAS I-III) SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  • Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
  • Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
  • Asiunia – Joanna Papuzińska
  • Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
  • Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
  • Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
  • Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek
  • Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
  • Sposób na Elfa – Marcin Pałasz
  • Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen
  • Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
  • Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
  • Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
  • Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
  • Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
  • Karolcia – Maria Krüger Kruger
  • Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski
  • Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
  • O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
  • O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
  • Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
  • Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
  • Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim

LISTA LEKTUR DLA KLAS 4, 5, 6 (DLA KLAS IV-VI) SZKOŁY PODSTAWOWEJ

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  • Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
  • Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
  • Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
  • Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar
  • Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien
  • Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa
  • Katarynka, Bolesław Prus
  • Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
  • Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki
  • Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
  • Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz
  • W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki
  • W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  • Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne
  • Wybrane bajki – Ignacy Krasicki

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym
  • Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł [strona www]
  • Pajączek na rowerze – Ewa Nowak
  • Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka [strona www]
  • Wybrana powieść – Małgorzata Musierowicz
  • Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem
  • Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll
  • Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
  • Biały Mustang – Sat-Okh
  • Cudowna podróż – Selma Lagerlöf
  • Janko Muzykant – Henryk Sienkiewicz
  • Kapelusz za 100 tysięcy – Adam Bahdaj
  • Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak
  • Księga dżungli – Joseph Rudyard Kipling
  • Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain
  • Skarb Troi – Olaf Fritsche
  • Sposób na Alcybiadesa – Edmund Niziurski
  • Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett
  • Trzej muszkieterowie – Aleksander Dumas
  • Winnetou – Karol May
  • Wybrana powieść – Alfred Szklarski
  • Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i inne) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela
  • Wybrana powieść – Kornel Makuszyński

LISTA LEKTUR DLA KLAS 7 I 8 (DLA KLAS VII-VIII) SZKOŁY PODSTAWOWEJ

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  • Artysta – Sławomir Mrożek
  • Balladyna – Juliusz Słowacki
  • Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
  • Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
  • Opowieść wigilijna – Charles Dickens
  • Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz
  • Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
  • Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
  • Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
  • Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
  • Zemsta – Aleksander Fredro
  • Żona modna – Ignacy Krasicki
  • Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE 4-6 KLASA

obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym
  • Dywizjon 303 – Arkady Fiedler
  • Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz
  • Monte Cassino (fragmenty) – Melchior Wańkowicz
  • Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt
  • Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski
  • Pozłacana rybka – Barbara Kosmowska
  • Przekroczyć próg nadziei (fragmenty) – Jan Paweł II
  • Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) – Karolina Lanckorońska. Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże
  • Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway
  • Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum
  • Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie